DAZN – sportowy Netflix w Polsce?

DAZN – sportowy Netflix w Polsce?

W Polsce mamy już kilku operatorów, którzy oferują telewizję online, ale rynek nie jest jeszcze dobrze ukształtowany. Można wyróżnić kilka sposobów udostępniania treści. Jeśli chodzi o kanały na żywo w abonamencie, to najpopularniejszymi rozwiązaniami są HBO GO, NC+ GO i Polsat GO. W tych przypadkach należy podpisać umowę z jednym z operatorów i korzystać z wybranych kanałów na żywo. Jest to nawet dobre rozwiązanie, ale nie idealne, bo dostępność jest ograniczona do wybranych urządzeń. Wymienione usługi nie są udostępnione na wszystkie modele Smart TV i urządzenia z systemem Android TV.

Dalej mamy serwisy typu Ipla, WP Pilot, czy Eleven Sports. Pierwsza opcja daje możliwość wykupienia pakietów, które znane są użytkownikom Polastu. Ta usługa jest dosyć dobra, bo udostępnia aplikację nawet na Android TV. W ostatnim czasie może sprawiać trochę problemów, ale i tak jest dobrze rozpowszechniona. Tak samo jest w przypadku WP Pilot, gdzie można wybierać spośród kilku pakietów, w tym Eleven Sports. Aplikacja również dostępna jest na Android TV, ale brakuje w niej podstawowych funkcji, takich jak EPG, czy nawet opcji wyboru jakości materiałów.

Mała rewolucja dokonała się w momencie wejścia do Polski kanałów Eleven Sports. Dostęp do nich jest nieograniczony i można je wykupić nie posiadając konta w żadnej innej aplikacji. Jednak, by korzystać z odbioru materiałów na Android TV należy zainstalować WP Pilot lub Ipla. Eleven Sports, posiada aplikacje na system Android, własną stronę i daje możliwość oglądania na wybranych Smart TV, ale jeszcze nie jest idealnie.

DAZN – sportowy Netflix?

Tutaj dochodzimy do kolejnego gracza, który według niektórych plotek może trafić do Polski. Nie ukrywam, że określenie „Netflix wśród transmisji sportowych” działa na wyobraźnię, ale ma to swoje uzasadnienie. DAZN oferuje ciekawy model, który działa podobnie jak wspomniany serwis filmowy. Nie ma potrzeby wykupowania abonamentu, a jego cena jest bardzo korzystna – 9,99 euro/m-c.

Takie podejście do klienta spodobało się wielu osobom w kilku krajach. Nie ma się co dziwić, bo oprócz ciekawej dystrybucji i naprawdę potężnej bazy materiałów, DAZN oferuje dostęp praktycznie na każdym urządzeniu. Serwis posiada aplikacje na poniższe urządzenia i systemy:

 • Android, Android TV
 • iOS, Apple TV
 • Amazon Fire, Amazon Fire TV
 • Smart TV na LG, Samsung, Panasonic, Sony i Samsung
 • konsole: XBOX ONE S, XBOX ONE, Playstation 3, Playstation 4, Playstation 4 PRO

DAZN na początku wystartował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii Kanadzie i Japonii. Należy do brytyjskiej firmy Perform Group, która z kolei jest własnością holdingu Access Industries.

DAZN w Polsce?

W kwietniu ogłoszono, że DAZN otwiera się na Polskę, a przynajmniej jeśli chodzi o projektowanie aplikacji i serwisu. Stworzono zespół, który ma pomagać w rozwoju tej usługi. Polska jest czwartym krajem, po Japonii, Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie stworzono taki zespół. Może, ale nie musi to świadczyć o najbliższym otwarciu się na rynek polski, przynajmniej jeśli chodzi o transmisje.

W sieci słychać głosy, że jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego do naszego kraju ma zawitać kolejny operator, który zrewolucjonizuje rynek. Możemy gdybać, czy chodzi o DAZN, czy może beIN Sports. Ja jednak liczę na tego pierwszego, bo taka konkurencja wyszłaby na dobre wszystkim klientom w Polsce.

Do tego mamy jeszcze odejście z NC+ dwóch głównych aktorów stacji Canal+ Sport – Tomasz Smokowski i Andrzej Twarowski. Mieli dokończyć rundę jesienną naszej Ekstraklasy, ale podjęto inne kroki i duet odszedł wcześniej z tej platformy. Według ich zapowiedzi, mają się skupić na jakimś internetowym projekcie, ale nic o nim jeszcze nie wiemy.

Co więcej, jakiś czas temu, Krzysztof Stanowski na swoim profilu Twitter ogłosił, że w Polsce powstanie nowe medium sportowe. Brzmi to dosyć intrygująco, ale dalej nie mamy pewności, czy chodzi o debiut DAZN w Polsce.

Jeśli mielibyśmy podsumować powyższe informacje, to jest jakaś szansa na pojawienie się tej platformy nad Wisłą. Oczywiście, spróbowałem dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce. Jednak nie ma oficjalnego stanowiska i firma nie odpowiada jednoznacznie, tylko rzuca wymijająco hasłami.

Maybe in the future!

Osobiście cieszyłbym się na widok takiej usługi w Polsce, bo to tylko dobrze zadziała na konkurencję. Liczę na to, że NC+ udostępni swoją usługę na wszystkie platformy, w tym Android TV i Smart TV, ale wydaję mi się, że ktoś może ich wyprzedzić. Co prawda, w planach jest stworzenie internetowego dekodera, ale to dalej będzie wiązało się z podpisaniem umowy i koniecznością korzystania z dodatkowego sprzętu.

Wiem również, że NC+ planuje udostępnienie paczki Canal+ na platformie Player+. Już teraz ich wybrane kanały (np. Kuchnia+, Planet+ itp.) można wykupić w tej usłudze. Jednak na razie nie wiem jakie mogą być opłaty za pakiet filmów lub sportu. To będzie fajne rozwiązanie, ale dalej tylko dla wybranych, dla osób, które mają dostęp do Player+ na swoich telewizorach.

Moim zdaniem takie podejście kiedyś się zemści na operatorach ignorujących potencjalnych klientów.

W ciągu najbliższym trzech lat DAZN będzie dostępny w 10-12 krajach. Mają w planach plany, by wystartować co roku w dwóch – trzech kolejnych krajach.

7 thoughts on “DAZN – sportowy Netflix w Polsce?

 1. Nie ma szans by weszli wcześniej jak w połowie przyszłego roku pod warunkiem, że wygraliby przetargi na włoską, francuską i hiszpańską, bo tym ligą wygasają prawa w Eleven właśnie po obecnym sezonie.

  Liga Mistrzów i Liga Europy w Cyfrowym Polsacie do 2021. Liga angielska i polska jeszcze jeden sezon na pewno w C+, więc co mieliby pokazywać?

  1. A może wykupią „tylko” prawa do transmisji w sieci? Już kiedyś Onet miał takie prawa do np. Ligii Mistrzów. Wszystko zależy od umów pomiędzy stacjami i federacjami.

   1. Raczej nie ma na to szans. Eleven sam strumieniuje po sieci, Polsat ma Iple, nc+ ma nc+go… także nic póki co z tego nie będzie.

    1. Ale … oni mają ofertę online i tradycyjną. To są inne prawa.
     Może DAZN może wejść z tymi samymi materiałami, tylko w sieci. Nie muszą równolegle udostępniać transmisji.

     1. I tak musieli by wykupić te prawa na bazie sublicencji, bo Polsat nie odda za darmo LM a c+ ligi angielskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *